Podsumowanie – 5. kolejka, 19-20 października 2019 r.

Krystalizuje się układ sił w grupie „B” I ligi, ligi dwóch prędkości. Z przodu Żory, Olkusz, Poznań, Kielce i Gniezno (tylko dwa mecze, ale siła gry tego zespołu jest oczywista) i reszta. W grupie „A” jest podobnie, z tym że czołówkę tworzą 3 zespoły. Różnice punktowe nie są duże, więc dwa wygrane mecze zrobią przetasowanie w tabeli, ale ona na razie nie jest ważna.

SPR Olkusz vs MKS PR Gniezno 28:24
W topowym meczu tej kolejki Olkusz pewnie wygrał z Gnieznem. W końcówce wynik został poprawiony przez Wielkopolanki, ale zwycięstwo gospodyń zasłużone. W nerwowym początku zawodów Gniezno prowadził w 8 min. 5:2. Od 17 min. na prowadzeniu był już Olkusz. Obraz meczu jednak uprawnia pogląd , że w rewanżu może być odwrotnie.

UKS Handball 28 Wrocław vs SPR Sośnica Gliwice 30:27
W naszej ocenie był to najbardziej wyrównany pojedynek 5 kolejki ze wskazaniem na Wrocław. Beniaminek I ligi ma już na swoim koncie 9 punktów i jest to bardzo dobry wynik. Teraz wrocławianki czekają mecze z czołówką ligi, więc o punkty będzie dużo trudniej. Zaskakuje na minus SPR Gliwice, ale potencjał tego zespołu jest większy, niżby wskazywały dotychczasowe wyniki.

MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra vs JTC AZS Poznań 30:39
Indywidualny popis Agnieszki Kowalskiej, która rzuciła 16 bramek (i nie wykorzystała dwóch karnych) to za mało. Poznań od początku prowadził – w 7 min. 7:0 – i doprowadził do zwycięskiego końca meczu.

MTS Żory vs TS MKS San Jarosław 39:12
Jednostronny pojedynek.

Korona Handball Kielce vs Cracovia 1906  49:24
Drugi jednostronny pojedynek kolejki. „Wkurzone” domową porażką, w poprzedniej kolejce z Olkuszem, Kielce przejechały się po Pasach. Wynik boli. Taka to uroda sportu, że trzeba umieć się podnieść po porażkach.

Zgoda Ruda Śląska -Bielszowice miała wolne.