Szachy

Kontakt do trenera w sprawie treningów oraz grupy naborowej

Józef Bujak – tel. 606574821

Historia szachów w Krakowie oraz sekcji szachowej Cracovii

Królewska gra w Krakowie w sposób zorganizowany zaistniała w 1893 roku, kiedy to powstał najstarszy istniejący obecnie w Polsce klub szachowy: Krakowski Klub Szachistów, istniejący zresztą do dziś. Przed wojną, kiedy polskie szachy odnosiły największe sukcesy (złoty medal na Olimpiadzie Szachowej w 1930 roku – coś jakby drużynowe mistrzostwo świata), nie rozgrywano zawodów ligowych, a jedynie mecze między Klubami, lub reprezentacjami miast. Po wojnie KKSz przeżywa olbrzymie kłopoty organizacyjne i w 1949 zarząd tego klubu decyduje się na pomoc Klubu Sportowego Cracovia, wówczas występująca pod nazwą “Ogniwo-Cracovia”. Od tej pory najlepsi krakowscy szachiści występowali jako sekcja szachowa Cracovii z siedzibą przy ul. Smoleńsk. Warto przypomnieć niektóre nazwiska Tych, którzy dali początek szachów Cracovii: Bogdan Śliwa, Alfred Tatnowski, Edward Arłamowski, Tadeusz Ciejka. Nazwiska te są znane każdemu sympatykowi gry szachowej w Polsce. Kilka kolejnych lat przyniosło największe sukcesy sekcji w historii: drużynowe Mistrzostwo Polski w 1954 roku, drużynowe Wicemistrzostwo Polski w 1949, oraz III miejsce na mecie rozgrywek ligowych w 1951 roku. Również indywidualnie lata te pokazały dominację naszych szachistów – Bogdan Śliwa czterokrotnie zdobył w barwach Cracovii tytuł Indywidualnego Mistrza Polski (1951, ’52, ’53, ’54), wicemistrzem w 1949 roku został Alfred Tarnowski, a brązowy medal indywidualnych Mistrzostw Polski trzykrotnie (w 1949, ’51 i ’54 roku) zdobył Edward Arłamowski.
Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych w drużynowych rozgrywkach międzynarodowych reprezentowali Polskę Bogdan Śliwa -14 razy, Alfred Tarnowski -2 razy, Edward Arłamowski -1 raz, Tadeusz Ciejka- 1 raz. Niestety, od tamtych dni nie doczekaliśmy się do tej pory reprezentanta Polski wśród szachistów naszego Klubu. Może kiedyś…
W 1955 roku nastąpiła reorganizacja Związku “Ogniwo” w ramach którego działała wówczas Cracovia – spowodowało to przeniesienie czołowych zawodników drużyny szachowej Cracovii do klubu szachowego zorganizowanego przy Pałacu Kultury “Pod Baranami”, gdzie reaktywowano w niedługim czasie KKSz Sekcja Cracovii istniała dalej, jednak poziom sportowy uległ obniżeniu, szachiści Pasów wypadli z rozgrywek centralnych, grając przez wiele lat na poziomie klasy okręgowej. Większą uwagę poświęcono szkoleniu młodzieży, czego efektem było wychowanie kilku liczących się w rozgrywkach szachowych w Polsce juniorów, jak Piotr Ładoś, Tomasz Anyszek. Czołowymi zawodnikami Cracovii w okresie 1955 – 86 byli poza wymienionymi prof. Andrzej Szyszko-Bohusz
(do dziś czynny zawodnik, obecnie ponownie w naszych barwach), dr Janusz Kukulski (tak, tak, ten sam, fanatyk Cracovii, wielki działacz sekcji piłki ręcznej, statystyk piłkarski, autor znakomitej książki na 80-lecie KS Cracovia). W drugiej połowie lat osiemdziesiątych dzięki pracy trenera Józefa Bujaka (dziś kierownika sekcji) udało się zbudować silną drużynę juniorów, nie mającą sobie równych w regionie krakowskim, wygrywając zdecydowanie rozgrywki drużynowe juniorów, a także w większości kategorii wiekowych indywidualne mistrzostwa okręgu krakowskiego. Warto przypomnieć nazwiska Pawła Gruszeckiego, Jana Księżyka i Krzysztofa Janika – dziś już niestety nie grają w szachy, ale to oni po latach posuchy zdobyli laury – co prawda na poziomie regionalnym.
Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpił prawdziwy renesans sekcji – dzięki działaniom mec. Marcina Dunin-Majewskiego udało się zebrać naprawdę silną drużynę seniorów, która jak burza przeszła kolejno trzecią ligę, drugą ligę, by w dwa lata w końcu w 1996 roku awansować do grona najlepszych 12 drużyn w Polsce, czyli do pierwszej ligi!! Ówczesny skład prezentował się następująco: arcymistrz Aleksander Wołżyn, Artur Jakubiec (obecnie jest arcymistrzem, reprezentuje barwy PTSz Płock), Przemysław Koc, Mirosław Jaworski, Klaudiusz Miętus, Grzegorz Słabek, Marcin Dunin Majewski, Katarzyna Jurkiewicz, Czesława Pilarska (mistrzyni Polski z 1989 roku). Z tego składu do dziś biało-czerwone barwy reprezentuje Klaudiusz Miętus.
Niestety, rywalizacja w I lidze okazała się ponad siły organizacyjne sekcji – drużyna nie pojechała na rozgrywki ekstraklasy i została relegowana aż do IV ligi. Kilka lat drużyna szachowa Cracovii nie uczestniczyła w rozgrywkach, barwy Pasów reprezentowano tylko w rozgrywkach indywidualnych, bez większych sukcesów.
Trzy lata temu postanowiono reaktywować drużynę seniorów, zgłaszając ją do rozgrywek IV ligi (najniższy aktualnie poziom rozgrywek – jest to de facto piąta liga). Mimo kadłubowego składu (brak obsady kobiecej szachownicy) udało się już po roku awansować do III ligi (drużynowe mistrzostwa województwa). Dwa kolejne lata to krzepnięcie organizacyjne sekcji i walka w III lidze. Po piątym miejscu w 2003 roku, w 2004 bardzo dobre, drugie miejsce za… protoplastą szachów w Cracovii, Krakowskim Klubem Szachistów, który awansował do „centralnej” II ligi. W ostatnich rozgrywkach trzecioligowych za rok 2005 szachiści Cracovii zajęli trzecie miejsce za KKSz Kraków i Koroną Kraków, a więc kolejny szturm na drugą ligę nie powiódł się.
Za to w sezonie rozpoczynającym 100-lecie Cracovii szachiści Cracovii wygrywają drużynowe mistrzostwa Małopolski (czyli III ligę)! Oto skład drużynowych mistrzów Małopolski za 2006: Joanna Barczyk, Krzysztof Janik, Adam Kołapnowicz, Paweł Błaszczak, Jarosław Madej, Józef Bujak, Marek Sutor, Łukasz Gawroński, Tomasz Mika, Klaudiusz Miętus, Krzysztof Sabor. Niestety, ogólnopolska druga liga okazała się tym razem za silna, w rozgrywkach drugoligowych przeprowadzonych we wrześniu 2006 Cracovia zajęła spadkowe miejsce i powróciła do III ligi. W kolejnym sezonie III-ligowym za 2007 rok Cracovia lecząc spadkowe rany zajmuje miejsce w środku tabeli. Obecnie barwy Cracovii w III-ligowych rozgrywkach seniorów reprezentują: Joanna Barczyk, Karolina Hanarz, Łukasz Gawroński, Tomasz Mika, Aleksander Dumański, Klaudiusz Miętus, Jarosław Madej, Paweł Błaszczak, Józef Bujak, Krzysztof Sabor, Adam Kołapnowicz, Jerzy Błaszczak, Jerzy Jajte-Pachota.
W sezonie 2008 szachiści Cracovii zajęli w rozgrywkach III ligi drugie miejsce, które w tym roku gwarantuje awans do II ligi!! Wywalczyli je: Joanna Barczyk, prof. Andrzej Szyszko-Bohusz
, Łukasz Gawroński, Tomasz Mika, Aleksander Dumański, Klaudiusz Miętus, Jarosław Madej, Paweł Błaszczak, Józef Bujak, Krzysztof Sabor, Adam Kołapnowicz, Jerzy Błaszczak, Jerzy Jajte-Pachota.
Kolejne sezony to stabilizacja seniorów na poziomie środka tabeli III ligi, oraz zmienne losy drużyny juniorów, która awansowała w pięknym stylu do III ligi, grając tam dwa lata z rzędu, potem po spadku do IV ligi ponownie w 2013 roku awansowała do III ligi, by spaść rok po roku aż do ligi V, w której aktualnie nasi juniorzy grac będą.
Rok 2019 i ko
niec sezonu wiosennego to III liga juniorów. Przypomnijmy, że w tym roku drużyna juniorów rozpoczęła rozgrywki w piątej lidze, awansując do czwartej, następnie awansowała do trzeciej i utrzymała się w niej! Rozgrywki 3 ligi juniorów były trudną szkołą dla naszej niedoświadczonej drużyny, dwie drużyny wycofały się przed rozpoczęciem, co zapewniło nam utrzymanie. Na papierze byliśmy zdecydowanie najgorszą drużyna wśród trzecioligowców, tym niemniej udało się wygrać mecz z rezerwami Hetmana Trzebinia, co jest niewątpliwym sukcesem i niewiele zabrakło, by wyprzedzić Trzebinie na mecie. Indywidualnie doskonale zagrała Cecylia Strzedula, która zdobyła na trudnym dystansie 4,5 pkt z 9 partii i III kategorię! Gratulujemy serdecznie. Teraz rok przygotowań i wzmocnień – brakuje na pewno drugiej juniorki.

Kadra trenerska

Kierownik sekcji

Józef Bujak

Szachy