XIX kolejka sezonu 2022/2023 | Hala 100-lecia Cracovii

Sezon ligowy wchodzi w końcową fazę, zespoły mają szanse na ostatnie korekty swojej pozycji w tabeli. Nasz dzisiejszy rywal z Legnicy zajmuje 5 pozycję z szansami na awans na 4 lokatę w tabeli. Warunek wygrana z Cracovią. Legniczanki od 3 lat czyli od awansu do I ligi zawsze meldują się na koniec sezonu w czołówce – w debiutanckim sezonie 20/21 były 3 a w poprzednim 4. Bardzo solidny i groźny zespół.

W pierwszej rundzie, w listopadzie w Legnicy przegraliśmy 29:38. Było to spowodowane kontuzją naszej bramkarki, która nie mogła się swobodnie poruszać i przestała cały mecz w bramce. Teraz przyszedł czas na równorzędną rywalizację. Szczególnie, że w Cracovii do gry wracają po kontuzjach dwie bardzo ważne zawodniczki – Amanda Szymborska i dawno nie widziana na parkiecie Patrycja Jałowicka.

Początek na korzyść Legnicy. Prowadzenie 4:1 w 4 minucie. Potem już Cracovia wraca do gry: 3 x Amanda Szymborska, 2 x Patrycja Jałowicka i Pani Kapitan Kasia Kamusińska korygują wynik w 11 minucie na 6:4 dla Pasów. Trwa wyrównana walka, bramka za bramkę. Do 24 minuty kiedy w dwie minuty Legnica zdobywa pod rząd 3 bramki wychodząc na prowadzenie 14:13. Ostatnie prowadzenie Legnicy w meczu. Notowaliśmy jeszcze 6 razy remis (ostatni po 25 w 48 minucie) w meczu ale przez większą część meczu to Legnica musiała gonić wynik. Wynik 17:16 na koniec I polowy ustaliła Martyna Szukiel zdobywając swoją pierwszą bramkę na I ligowych parkietach. Martyna jest wychowanką SKS Kusy Kraków i jako juniorka jest na szkoleniowym wypożyczeniu do seniorskiego zespołu Cracovii. Radzi sobie bardzo dobrze i z każdym seniorskim meczem będzie lepiej.

Druga połowa to dalej wyrównana gra z obu stron, z lekką przewagą Cracovii. Od 50 minuty zaznacza się jednak dominacja Cracovii, 5 trafień Gabi Stachowicz, Kasi Podzielińskiej, Kasi Kawy i 3 Oli Wajdy dają w 57 minucie 4 bramkowe prowadzenie. Jest już dobrze, mało czasu do końca meczu i solidne jak na tą fazę meczu prowadzenie. Finalnie wygrywamy 3 bramkami po bardzo dobrym meczu. Sportowa jakość z obu stron, szybkie zawody, dobrą gra bramkarek Cracovii i Legnicy ( nasze bramkarki obroniły po 1 rzucie karnym) dały dobrą wizytówkę pierwszoligowego handballu. Trener Kutrzeba w tym sezonie po raz pierwszy miał do dyspozycji 13 zawodniczek. Zostały jeszcze 3 wolne miejsce w protokole ale takiego komfortu pracy nie miał. Wracające po kontuzji Amanda i Patrycja rzuciły w sumie 10 bramek i trudno przecenić ich udział w wygranej. Inna wartościowa sprawa to skuteczność rzutowa wszystkich zawodniczek Cracovii – wszystkie zanotowały na swoim koncie trafienia ( w drużynie gości były dwie liderki – lewa rozgrywająca Kasia Kozak i prawa skrzydłowa Karolina Milczarczyk obie z 8 trafieniami). Z naszej strony warto też podkreślić bardzo dobre zawody Oli Wajdy i jej rolę w końcówce meczu. Ola rzuciła 3 ze swoich 5 bramek w ostatnich meczu przechylając na naszą stronę zwycięstwo.

Oprócz meczu warto odnotować, że zawody sędziowała para Marina Dupli i Olena Pobedrina, międzynarodowe sędzię EHF z dorobkiem w swoim sportowym CV prowadzenie zawodów na Mistrzostwach Europy kobiet. A na trybunach dwie legendy polskiego (krakowskie podwórka nie oddaje osiągnięć obu panów) szczypiorniaka – Boguchwał Fulara i Jan Gmyrek. Dobra gra dziewczyn procentuje i ściąga co raz więcej kibiców. Oby tek dalej.

5 min.: 1:4  10 min.:  5:4 15 min.: 9:6 20 min.: 11:10 25 min.: 13:14 – HT: 17:16

35 min.: 20:18 40 min.: 21:20 45 min.: 24:23 50 min.: 26:25 55 min.: 30:26 – FT: 32:29