XVII kolejka sezonu 2022/2023

Marcowy serial meczy domowych kończymy z sąsiadką z Olkusza czyli derbami Małopolski. W seniorskich rozgrywkach kobiecych Małopolska jest słabo reprezentowana, jeszcze tylko AZS AGH Kraków reprezentuje nasz region w II lidze. Stanowczo za mało jak na tradycję i możliwości.

A sam mecz, oczywiście oprócz prestiżu,  miał też praktyczny wymiar punktowy. Sytuacja w tabeli SPR Olkusz – ostatnie, spadkowe miejsce -nakazuje bezwzględnie zbieranie punktów w każdym meczu a Cracovia jawiła się jako wygodny rywal. Wygodny bo do tej pory wszystkie potyczki na szczeblu I ligi padły łupem olkuszanek.

Początek I pierwszej połowy dla Pasiaczek. Cztery trafienia z rzędu notuje Justyna Staroń, nasza najskuteczniejsza zawodniczka, i nieznacznie prowadzimy. W 12 min. Olkusz doprowadza do remisu po 5 i do 25 minuty wynik zawodów kręci się koło remisu. Końcówka I połowy, pomimo gry w osłabieniu, znowu dla Pasiaczek. Kończymy tą partię wynikiem 17:14 i jest to najwyższe prowadzenie w meczu. W końcówce tej połowy miało miejsce zdarzenie mające konsekwencje dla meczu i nie tylko – poważnej kontuzji  doznała Amanda Szymborska, która musiała korzystać z opieki medycznej.

Dobra postawa zespołu znaczy też początek drugiej połówki. Po trafieniach Gabi Stachowicz i Natalii Wojas powiększamy przewagę do 5 bramek ( 36 min. 20:15). Olkusz jednak nie odpuszcza i szybko zmniejsza stratę do 2 bramek. W 39 minucie sędziowie nakładają na Cracovię dwie kary 2 min. i musimy grać w 4 osobowym składzie. Rywalki to wykorzystują i wygrywają ten okres przewagi 3:0 co daje im małe prowadzenie 21:22. Ostatnie jak się potem okazało. W pełnym składzie Cracovia porządkuje grę i zaczyna zdobywać bramki. W 2 minuty Justyna Staroń zdobywa 4 bramki i odzyskujemy „bezpieczne” prowadzenie. Nie było bezpieczne bo waleczne dziewczyny z Olkusza do końca walczyły o punkt/punkty i w 55 min. zbliżyły się na jedną bramkę. Cracovia odpowiada bramkami Natalii Wojas, Amandy Szymborskiej i Gabi Stachowicz. Na minutę przed końcem meczu mamy 3 bramkową przewagę. Dwie bramki dla Olkuszu tylko kosmetycznie zmieniają wynik, zwycięstwo zostaje przy krakowiankach. Skromne zwycięstwo ale zwycięstwo.

Ważna wygrana na przełamanie złej passy w meczach z olkuszankami. Kolejne 3 zwycięstwo daje nam awans w tabeli na 7 miejsce.

Świetne zawody rozegrała w bramce Ira Szwonka, dużo bramek i co ważne, we właściwym momencie meczu, rzuciła Juśka Staroń. Duże znaczenie psychologiczne miał powrót na boisko Amandy, która grając z kontuzją zanotowała bramkę i asystę. Zespół od kilku meczy trzyma formę na przekór poważnych braków kadrowych spowodowanych kontuzjami.

5 min.: 3:1  10 min.:  5:3 15 min.: 7:8 20 min.: 11:9 25 min.: 12:12 – HT: 17:14

35 min.: 19:15 40 min.: 21:21 45 min.: 24:23 50 min.: 27:25 55 min.: 29:28 – FT: 32:31

Staty:

Bramka

# 16 Gosia Skalska

# 77 Ira Szwonka

w polu

# 4 Ola Wajda – 2 x 2 min.

# 5 Tatiana Barnowska– 3 bramki, 1 x 2 min.

# 7 Kasia Kamusińska – 2 bramki; 1 x 2 min.

# 8 Justyna Staroń – 10 bramek;

# 9 Gabi Stachowicz – 5 bramek; 2 x 2 min.

# 10 Kasia Podzielińska

# 14 Martyna Szukiel

# 20 Natalia Wojas – 7 bramek;

# 25 Amanda Szymborska – 5 bramek.

Wykluczenia: Cracovia – 7 x 2 min. w tym dla Trenera; SPR Olkusz – 3 x 2 min. i CzK z gradacji

Karne : Cracovia – 2/2; SPR Olkusz – 4/3